Beszámoló "Veszprém megyei templomok adatbázisa" című projektünkről (2024.12.22.)

BeszámolóAz Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által támogatott OTKA K típusú pályázatunk utolsó projektéve is tevékenyen telt. Az idei esztendőben vett nagyobb lendületet a templomadatlapok készítése és feltöltése sematizmus oldalunkra, amelynek révén közel 400 templom rendelkezik már adatokkal a világhálón. További kész adatlapok a formázás és egységesítés fázisában vannak, várhatóan 2025 első felében töltjük majd fel őket a felületre.

2024 januárjában megjelent záró konferenciánk felhívása. A meghirdetett szimpóziumra szeptember végén, a Szent Mihály-napok keretében került sor, ahol rendhagyó módon a rendezvény már előre elkészített, Jankovics Norbert által szerkesztett konferenciakötetét is kézbe vehették az érdeklődők. Mindezzel párhuzamosan partnerintézményünk, a MÉM MDK munkatársainak fotókiállítása nyílt meg a helyszínen, a Veszprémi Érseki Főiskolán, majd november elején Sümegen.

Rendkívüli büszkeséggel töltött el minket, hogy a projekt keretében készült Veszprém város templomai című kiadványunk az Év Levéltári Kiadványa 2023 díjban részesült. E kötetünkhöz hasonló designnal 2024 tavaszán jelent meg a veszprémi püspökség ezer évét összefoglaló tudományos ismeretterjesztő kiadványunk, a "Szent Mihály veszprémi egyháza" címet viselő, gazdagon illusztrált könyv. A kötetben számos templom rövid ismertetője olvasható, amelyek mind pályázati programunk keretében és közreműködői révén születtek.

Kiadványok terén igen termékeny év volt 2024. Intézményünk utolsó két egyházmegye-történeti konferenciájának konferenciakötete is több, projektünk keretében készült írást tartalmaz, így Galamb Zsuzsáét, Karlinszky Balázsét és Vida Beátáét. Ősszel pedig régi tervünket valósítottuk meg azzal, hogy egyházmegyetörténeti kadványsorozatunkban közreadtuk Tóth Sándornak a veszprémi székesegyházról 2004-ben, szűk közönség számára, építéstörténeti tudományos dokumentáció formájában készült összegzését .

Mindezek mellett kéziratban elkészült, nyomdai előkészítésen átesett és kiadásra vár a veszprémi Szent Mihály-székesegyház 1739–1948 közötti összesen hét egyházlátogatási jegyzőkönyvének forráskiadása, illetve közülük a 18. századiakhoz Pfeiffer János által készített magyar fordítások. A kötetet intézményünk munkatársa, Varga Tibor László, valamint Tuhári Attila szerkeszti. Előkészületben van továbbá az 1778–1779. évi vizitációk közül a somogyi főesperesség plébániáit érintő kötet – az előző kettőhöz, a zalaihoz és a veszprémihez hasonlóan Kanász Viktor gondozásában. Szintén megjelenés előtt áll a 18. századtól kezdődő zirci ciszterci háztörténet Vida Beáta szerkesztésében. Mindhárom kötet latin nyelvi lektorálásáról Tuhári Attila, illetve valamennyi említett kiadvány olvashatóságáról Somogyi Boglárka gondoskodott.

A projekt várhatóan 2025 első felében zárul.

Kategória: